











...
...

...

HÍREK
Az ELTE, a Duna-Ipoly Nemzeti Park és a WWF Magyarország munkatársai háromnapos szakmai tapasztalatcserére látogattak el Svájcba. A terepi programokat vendéglátóink, a Hintermann & Weber környezetvédelmi konzultációs irodamunkatársai Szent-Gallen kanton hegyes tájain szervezték meg.
A terepi programok bevezetőjeként minden nap rövid prezentációt kaptunk az iroda munkatársaitól, majd a hallottakat a terepen dolgozó kollégák közreműködésével be is mutatták. Így ismerkedtünk meg az ALL-EMA programmal, amely Svájc mezőgazdasági területein vizsgálja az élőhelyek állapotát. A képeslapokról is jól ismert legelők, kaszálók, és más kultúrtájak értékeléséhez szisztematikusan kihelyezett mintavételi pontokat használnak, összesen mintegy 500 db-ot. (Ezek egy részét a nehéz megközelíthetőség – pl. meredek hegyi terep – miatt nem keresik fel.) Az alkalmas pontokon a tervek szerint ötévente lesz újabb adatgyűjtés.
Tanulságos a biológiai sokféleség országos vizsgálata is, melyhez ugyancsak szisztematikus adatgyűjtés tartozik. A felvételezést többnyire botanikusok végzik, akik fajlistát készítenek a mintavételi helyszínen (egy 10 m2 területű körben, melynek középpontját detektorral visszakereshető erős mágnes jelöl a terepen). A virágos növények összeírása mellett a mohákból is mintát gyűjtenek, valamint egy kis talaj-kockát emelnek ki, amelyből a csigaházak kerülnek utóbb laboratóriumi elemzésre. A három élőlény-csoport együttesen jellemzi az egyes mintavételi helyeket, amelyek összesített elemzésével Svájc teljes területére vonatkozóan képet kaphatnak az élővilág sokféleségéről, illetve természetességéről.
Hagyományosnak mondható az erdők vizsgálata, amelynek során azok fafaj-összetételét, szerkezeti jellemzőit, az erdőterület változását, az erdők jelenlegi használatát, stb. veszik górcső alá a szakemberek. (Az ország egyes tájain az erdőknek már csak 20-40%-át művelik, miközben az erdőterület országosan 4%-kal növekszik tízévente.)Érdekes volt meglátogatni Svájc egyik különleges erdőrezervátumát is, ahol az országot inkább jellemző zord fenyvesek helyett mediterrán hatásokra kialakult, hársfákkal elegyes bükkösben járhattunk. A gyakorló feladatunk az volt, hogy a felmérők módszertanát követve keressük meg a fákon mindazokat az ún. mikro-élőhelyeket, amelyek más erdei élőlényeknek, főként állatoknak szolgálnak menedékhelyül. Odvak, kéregrepedések, száraz ágak, borostyánnak benőtt törzsek stb. képezik a mikro-élőhelyeket – mind olyan „elemek”, amelyek mennyisége jellemezheti az erdő természetességét, illetve alkalmasságát arra, hogy gazdag élővilágnak adjon otthont.
Szokatlan volt a példamutatóan rendezett Svájcban egy ilyen „magára hagyott” erdőben vizsgálódni, miközben a meredek hegyoldal alatt a Walensee türkizkék vize csillogott, partján falvakkal, gondozott legelőkkel. Hiába, a természetnek csak kis darabjai maradtak meg eredeti állapotukban még az Alpokban is. Ugyanakkor tapasztalható a nézőpont lassú változása. Ma már egész Közép-Európában kezdjük felismerni a természetesség értékét, ami nem csak a biológiai sokféleség támasza, hanem olyan természeti erőforrás, aminek állapotát folyamatosan vizsgálnunk, mérnünk, monitoroznunk kell. Sokat tanultunk ezen a téren svájci kollégáinktól, különösen azért, mert nem csak az eredményeket, hanem az elkövetett hibákat is bemutatták.őhelyeket – mind olyan „elemek”, amelyek mennyisége jellemezheti az erdő természetességét, illetve alkalmasságát arra, hogy gazdag élővilágnak adjon otthont. Szokatlan volt a példamutatóan rendezett Svájcban egy ilyen „magára hagyott” erdőben vizsgálódni, miközben a meredek hegyoldal alatt a Walensee türkizkék vize csillogott, partján falvakkal, gondozott legelőkkel. Hiába, a természetnek csak kis darabjai maradtak meg eredeti állapotukban még az Alpokban is. Ugyanakkor tapasztalható a nézőpont lassú változása. Ma már egész Közép-Európában kezdjük felismerni a természetesség értékét, ami nem csak a biológiai sokféleség támasza, hanem olyan természeti erőforrás, aminek állapotát folyamatosan vizsgálnunk, mérnünk, monitoroznunk kell. Sokat tanultunk ezen a téren svájci kollégáinktól, különösen azért, mert nem csak az eredményeket, hanem az elkövetett hibákat is bemutatták.
További híreink












...
...

...
