











...
...

...

HÍREK

Ott, ahol a kolóniákat nem tudjuk a nappali pihenés során megközelíteni és az állatokat megszámolni, csak az esti kirepüléskor van arra lehetőségünk, hogy megbecsüljük az állomány nagyságát. A nagy sebességgel kirepülő denevérek számlálása viszont nagyon nehéz, népes kolóniák esetében gyakorlatilag lehetetlen. A hagyományos számlálási technikák vagy komoly zavarást jelentenek és/vagy megbízhatatlan eredményt adnak.
A pályázat keretében több felszíni és felszínalatti szálláshelyen élő denevérkolóniát érintett kutatás és védelmi beavatkozás, ezek hatékonyabb felmérésében és a beavatkozások eredményességének mérésében indokolt volt továbblépnünk. Ennek a célnak az elérése érdekében egy különleges, nagy érzékenységű infrakamerát, illetve egy közvetlenül ehhez az eszközhöz kapcsolt denevérszámláló szoftver fejlesztését végeztük el.
A „hőkamerás denevérszámláló” alkalmazás bemenete egy 640x480/320x240 pixel felbontású infravörös képszekvencia, ami másodpercenként cca. 8 képet tartalmaz. A képfelvétel rögzített állványról történik, a felvételsorozatot a kamera memóriájában rögzítjük és a felvételek befejezése után PC-s alkalmazás segítségével dolgozzuk fel. A mérések során a hőképeken szabad szemmel is jól azonosíthatók a denevérek.
A képszekvencia elemzéséhez készült algoritmus emberi beavatkozás nélkül képes azonosítani és követni a képeken megjelenő mozgó objektumokat, így lehetőséget adva a populáció számának megállapítására. A feldolgozás során minden egyes detektált objektum egy sorszámot és egy keretet kap a vizuális azonosításhoz. Az egymás után következő képkockákon az algoritmus megpróbálja beazonosítani az egyes objektumokat (denevéreket), vagy ha kirepül a képből (nem található), akkor Kálmán-szűrő segítségével próbálja megbecsülni a pozícióját, amíg esetleg újra megjelenik. A denevérek számának becsléséhez fontos, hogy az egyes képkockákon ugyanazokat a denevéreket azonosítsuk.
Azokban az esetekben, ahol a denevérek mozgásának jellege lehetővé teszi (pl.: barlangból történő kihúzáskor), a kamerát megfelelő nézőpontba helyezve, lehetőség van a számítógépes feldolgozás során két párhuzamos, egymáshoz közeli virtuális vonal kijelölésére, melyek segítségével a mozgó objektum áthaladásának és irányának detektálására, vagyis a ki- és berepülő állatok elkülönítésére és számlálására van lehetőség.
A képfelvételi frekvencia növelésével, illetve a látószög kiterjesztésével még tovább finomítható a mérések pontossága.
Az eszközt terveink szerint hatékonyan tudjuk használni majd az erdőlakó denevérek vizsgálata során is, így például az egyes faodvakból kirepülő denevérek létszámának pontos megállapításához. Ezen kívül jelentősen előre lehet lépni az épületlakó denevéreket érintő védelmi intézkedések terén is (pl. panelszigetelések), hiszen a hőkamerával sokkal könnyebben felmérhetők a kirepülési helyek, illetve sokkal pontosan meghatározható az érintett állományok nagysága is.
Denevérszámláló modullal továbbfejlesztett hőkamera használat közben
CYCLOPS hőkamera
dr. Boldogh Sándor András – dr. Nagy Tamás
További híreink











...
...

...
