











...
...

...

Jelölőfajok
Széncinege
(Parus major)
Hazánk leggyakoribb madárfajai közé tartozik. Lakott területeinken ugyanúgy elterjedt, mint a háborítatlanabb erdőségeinkben. A madáretetők egyik leggyakoribb vendége a téli hónapokban. Költési időben mindig párban látható, a hím hevesen védi a fészek körüli területet, az úgynevezett revírt. Télen laza csapatokba verődve kóborol, sokszor más énekesmadárfajokkal vegyes csapatot alkotva.
Tollazata sok színből tevődik össze, meglehetősen feltűnő faj. Fejteteje fényes fekete, csakúgy mint a torka. A hím mellén és hasán kiszélesedő fekete csík fut végig, ez a tojónál a láb irányába haladva fokozatosan elkeskenyedik. Arca fehér, háta kékesszöld színű. Szárnya szürkéskék, a tollakon fehér szegésekkel. A szárnya felső harmadán fehér sáv fut végig. Hasa sárga színű.
Cinegék között az egyik legnagyobb, testhosszúsága eléri a 15 centimétert.
Évente két alkalommal 6-10 tojást rak le, melynek színezete a többi cinegefajhoz hasonló, de némileg nagyobb. Fészkét is hasonló módon építi meg, mint a többi hazai rokon faj. Nagyobb testmérete miatt a 32 mm-es röpnyílással rendelkező, úgynevezett B típusú odúval telepíthető.
Hazánkban védett, pénzben kifejezett értéke: 25.000 Ft.