











...
...

...

Jelölőfajok
Csuszka
(Sitta europaea)
A nemzetség egyetlen hazánkban is előforduló faja. Erdeink, illetve nagyobb parkjaink jellegzetes költőfaja, odúlakó. Állandó fajunk, mely erős és hegyes csőrével nyáron ugyanolyan ügyesen jut hozzá rovartáplálékához, mint télen magokból álló eleségéhez. A hideg téli hónapokban legyőzve félénkségét még a városi parkokban található etetőkön is megjelenhet. Költési időn kívül kóborol, de vegyes énekesmadárcsapatokhoz ritkán csatlakozik.
Színezete és viselkedése minden más hazai fajtól megkülönbözteti: nevéhez méltóan mesterien tud közlekedni a fák kérgén, akár fejjel lefelé is. Háta kékesszürke, hasa és melle élénk narancssárga. Szemén hosszú, fekete csík található. Testhosszúsága 14-15 centiméter.
Általában 4-9 tojásból álló fészekalja kb. két hét alatt kel ki és további két hét kell a fiatal madaraknak a kirepüléshez. Mesterséges fészekodút is elfoglal, legtöbbször a B típusú odúkban telepszik meg. Jellemző rá, hogy a természetes odúk nyílását sárral oly módon tapasztja körbe, hogy éppen csak beférjen rajta. Mesterséges berendezések esetében általában magát az odút tapasztja a fa törzséhez.
Hazánkban védett, pénzben kifejezett értéke: 25.000 Ft.